Menisküs Nakli

  Menisküs Nakli Ankara

  Menisküs, geçmişte önemsiz kıkırdak benzeri yapılar olarak görülmekteydi. Fakat günümüzde yapılan çalışmalar, menisküsün sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Diz ekleminde yer alan menisküste meydana gelen yırtıklar ağrı ve ödeme neden olduğu gibi sporcuların kariyeri için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile birlikte menisküsün onarılması hatta nakil yöntemiyle yenilenmesi bile mümkündür. Henüz fazla yaygın olmasa da menisküs nakli, şimdiden menisküsün alınmak zorunda olduğu durumlarda en etkili yöntem olacak gibi görünüyor. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Murat Bozkurt tarafından Ankara’da gerçekleştirilen menisküs nakli hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Menisküs Nedir?

  Eğer menisküs yırtıklarına çözüm arıyorsanız öncelikle menisküsün ne olduğunu bilmenizde fayda var. Menisküs, diz eklemlerinde bulunan, C şeklindeki yapılardır. Dizde bulunan femur ve tibia kemiklerinin arasını doldurarak dizin aşırı baskı ve yüklenmelere karşı korunmasını sağlar. Aynı zamanda eklem sıvısının eklem bölgesinde doğru ve sorunsuz dolaşımını sağlarlar. Menisküs, diz eklemlerindeki koruyucu görevi nedeniyle de özellikle sporcu sağlığı için oldukça önemlidir. Yırtılması hâlinde spor hayatına ara vermek ya da uzun dinlenme süreçleri söz konusu olabilir. Ne yazık ki spor sırasında oluşan yoğun baskı ve kuvvet nedeniyle birçok sporcu menisküs yırtılması sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Menisküs nakli, bu noktada genç bireylerin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için hayat kurtarıcı görev üstlenmektedir.

  Menisküs Yırtıkları Neden Olur?

  Genç bir bedende birçok doku gibi menisküs de oldukça sağlamdır. Gençlerde menisküs yırtıklarının oluşması için mutlaka bir travmanın yaşanmış olması gerekir. Sabit duran ayağın üzerine uygulanan baskı ve dönme nedeniyle menisküs yırtıkları oluşabilir. Futbol ve basketbol gibi sporlar bu travmalara neden olabilir. Sporcular menisküs yırtığından sonra sporu bırakmak zorunda kalabilir. Çünkü menisküs yırtıklarının Bir kısmı tedavi edilebilir. Günümüzde yeni yeni uygulanmaya başlanan menisküs nakli, menisküsün alındığı durumlarda oluşan bu olumsuz yönünü ortadan kaldırarak kolay tedavi edilmesini sağlamaktadır.

  Menisküsün sağlamlığı ve koruyucu etkisi zamanla azalır. Bu nedenle yaşlı bireylerde menisküs yırtıkları çok daha kolay oluşabilir. Basit bir çömelme ya da koşma bile iç ya da dış bölgede menisküs yırtıklarına neden olabilir.

  Menisküs Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

  Menisküs yırtıkları, az hareket eden insanlarda hemen anlaşılmayabilir. Oluştuğu anda şiddetli bir ağrı ya da batma hissedilir. Rahatsızlık hissi dizin iç kısımlarında kendini yoğun şekilde belli eder. Dış menisküs yırtıklarında bu his dizin dış kısımlarına doğru yayılabilir. Yırtık oluştuktan sonra da yaralı dizin üzerine basmaya devam edilebilir. Bu nedenle menisküs yırtıkları bazen geç fark edilebilir. Sporla uğraşan, daha hareketli kişilerde dizde oluşan hasar topallamaya neden olabilir ve yırtık daha çabuk fark edilir. Eğer travma çok ağırsa, menisküs yırtığı ile birlikte bağ kopmaları da görülebilir. Eğer birçok doku zarar görürse diz kitlenebilir ve cerrahi müdahale zorunlu hâle gelir.

  Zamanla menisküs acısı azalır. Ancak tedavi edilmediği sürece devam eder. Ani eğilip kalkmalarda ve hafif tempolu yürüyüşlerde batma ve zonklama hissi devam eder.

  Menisküs Tedavisi Nasıl Olur?

  Kıkırdağa benzeyen menisküs, kolay iyileşen bir yapı değildir. Genele bakıldığında menisküs yırtıklarının sadece beşte biri tedaviye uygundur. Bu durum menisküs tedavisini zorlaştırmaktadır. Eğer tedavi edilebilecek durumdaysa menisküs, artroskopik cerrahi denilen yöntemle onarılır. Diğer durumlarda ise menisküsün çıkarılması söz konusudur. Menisküs onarılarak tedavi edilmesi durumunda özellikle biyolojik tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranı çok artar.

  Menisküs Nakli Nedir?

  Menisküsün aşırı zarar gördüğü durumlarda, bugüne kadar, akla gelen ilk tedavi yöntemi menisküsün çıkarılmasıydı. Menisküs nakli, sporcuların kariyerini noktalayan ve sağlık açısından sorun olan bu durumun önüne geçmektedir. Kadavralardan alınan sağlıklı menisküsün nakli, menisküs tedavisinde önemli kilometre taşlarından biridir. Yeni uygulanmaya başlanan bir işlem olmasına rağmen başarı oranı çok yüksektir. Özel testlerden geçirilen ve nakil edilmeye uygun hâle getirilen menisküsler sayesinde en ağır vakalarda bile menisküs yırtıklarının tedavisi mümkün olmaktadır.

  Ankara Menisküs Nakli

  Menisküs nakli, tecrübe isteyen hassas bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka uzman bir ortopedist tarafından yapılmalıdır. Ankara’da menisküs nakli yapan Prof. Dr. Murat Bozkurt, bu konuda uzman isimlerden biridir. Ankara’da menisküs nakli ise vakanın durumuna ve hasarlı bölgenin özelliklerine göre değişebilir. Ankara menisküs nakli için bizimle iletişime geçebilir ve aklınıza takılan soruları uzman doktorumuza danışabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi