Kısmi (Yarım) Diz Protezi

  Kısmi (Yarım) Diz Protezi Ankara

  Tıp ve cerrahi alanında gelişen uygulamalar ve yenilikler, birçok işlemin çok daha kolay yapılabilmesine imkân vermektedir. Kısmi yani yarım diz protezini de bunlar arasında sayabiliriz. Sağlıklı kıkırdak ve eklem dokularının korunduğu ve yalnızca yaralanmış dokuların protezle desteklendiği bu uygulamada hareket hissi daha rahattır. Geçmişte bütün diz protezi yaptıran birçok hastanın, günümüzde kısmi diz protezi ile tedavi edilebileceği düşünülmektedir. Ameliyattan sonra daha doğal bir hareket hissi için Prof. Dr. Murat Bozkurt da durumu uygun olan hastalara kısmi diz protezini tavsiye etmektedir. Peki kısmi diz protezinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Kısmi diz protezinin total diz protezinden farkı nedir? Bu soruların daha detaylı yanıtı ve kısmi diz protezi fiyatları için Ankara’daki kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Kısmi Diz Protezi (Unikondiler) Nedir?

  Kısmi diz protezi; unikondiler, unikompartmandal veya parsiyel protez olarak da bilinmektedir. Diz yapısı üç kompartımandan oluşur. Bunlar dizin iç – dış kısımları ve de diz kapağını oluşturan kemiklerdir. Total diz protezinde dizin tüm bölmelerine protez yerleştirilir. Kısmi diz protezinde ise dizin sadece hasarlı bölgesine protez yerleştirilir. Genelde sadece tek bir kompartımanda oluşan eklem ve kıkırdak sorunları kısmi diz protezi ile giderilebilmektedir. Metal ve polietilenden üretilen protezler, dizin yaralı bölgesini kaplayarak bacağın rahat hareket etmesini sağlar. Tedavi sonucunda ağrı ve batma hissi de büyük ölçüde azalır ve günlük hareketler kolaylaşır. Özellikle sporcular için oldukça önemli ve hayat kurtarıcı bir tedavidir.

  Kısmi Diz Protezi Kimlere Yapılabilir?

  Kısmi diz protezi; dizde yırtılma, aşınma ve kireçlenme problemi olan kişilere yapılabilmektedir. Genelde enjeksiyon ve fizik tedavi gibi diğer ortopedik tedavilere cevap vermeyen, ağır travmalar sonucunda meydana gelen diz hasarlarında tercih edilir. Yaşlanmayla birlikte dizlerde oluşan deformasyonlarda da, diz yapısı uygun olduğu takdirde kısmi diz protezi tercih edilmektedir. Fakat, total diz protezinden ayrılan yönleri nedeniyle kısmi diz protezi bazı hastalara uygulanamayabilir. Bunun nedeni, bu protezin yalnızca tek bir kompartmandaki sorunları ortadan kaldırmasıdır. Etkisinin kısmi olması, dizin daha doğal hareket etmesini sağlasa da, bazı ağır vakalarda bu protez yetersiz kalabilir. Bu nedenle kısmi diz protezi uygulamasına mutlaka uzman bir hekim tarafından karar verilmelidir. Çok kilolu hastalarda oluşabilecek yan etkiler nedeniyle zayıf yapıdaki, yaşlı bireylere kısmi diz protezinin yapılması daha uygundur.

  Kısmi Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Olur?

  Kısmi diz protezi, cerrahi işlemle dizdeki hasarlı bölgeye yerleştirilir. Bu nedenle genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta uyutulduktan sonra diz açılarak, hasarlı bölgeye polietilen ve metalden oluşan protez yerleştirilir. Kesiler dikildikten sonra ameliyat tamamlanır. İşlem, ortalama 1 – 1,5 saat sürer. Hasta ameliyatın akşamına ayağa kalkabilecek ve yavaş adımlar atabilecek hâle gelir. Fakat tamamen iyileşmenin olması 6 – 8 ay sürmektedir. Dizin en son hâlini alması ise 6 ayı bulabilir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Hareketsizlikten doğan yan etkileri ortadan kaldırmak için hastanın iyileşme sürecinde düzenli olarak hareket etmesine ve egzersizlerini aksatmamasına özen gösterilmelidir.

  Unikondiler Proteze Rağmen Diz Aşınabilir mi?

  Kısmi protez, bulunduğu bölgedeki ağrı ve acı hissini tamamen ortadan kaldıran, etkili bir tedavi yöntemidir. Fakat zaman geçtikçe dokular yıpranmaya devam eder. Bu nedenle dizin diğer kısımlarında deformasyon oluşumu devam edebilir. Hastalarımızın %90’ı, protezden sonra hayat kalitesinin yükseldiğini ve şikâyetlerin büyük oranda ortadan kalktığını söylemektedir. Doğru şekilde uygulandığı sürece diz protezleri uzun süre etkisini gösterir.

  Ankara Kısmi Diz Protezi

  Kısmi diz protezi, uygulama yapılacak bölgenin özelliklerine göre değişebilir. Ankara’daki birçok klinik ve hastanede kısmi diz protezi farklı yapılabilir. Diz protezleri hakkındaki sorularınızı Prof. Dr. Murat Bozkurt’a danışabilir ve 2020 yılı kısmi diz protezi hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi