Dizde Sıvı Kaybı

  Dizde Sıvı Kaybı Ankara

  Sıvı Takviyesi

  Eklemler, diz bölgesini aşırı yük ve baskılardan korumayı amaçlayan özel doku ve yapılara sahiptir. Menisküs, çapraz bağlar ve eklem arası sıvıları, dizin rahat hareket etmesini ve aşırı yüke karşı dirençli olmasını sağlar. Bu bölgede bulunan sıvılar, vücudumuzun en büyük iki kemiği olan diz kemiklerinin aşırı sürtünmesini engeller. Böylece oturma – kalkma, merdiven çıkma ve yürüme gibi günlük hareketlerimizi gerçekleştirmemize olanak tanır. Diz eklemlerindeki sıvı azaldıkça ufak hareketler bile zorlaşmaya; acı verici olmaya başlar. Bu durumda dizlere yapılan sıvı takviyesi ve yaşam tarzındaki değişmeler kireçlenme vb. eklem sorunlarının geciktirilmesine yardımcı olur. Eğer siz de dizlerinizde ağrı ve hareket kısıtlanması hissediyorsanız; bunun sebebi sıvı azalması diye adlandırılan geniş bir klinik grubu ilgilendirir. Yazımızdaki bilgiler bu konuda size yol gösterecektir. Fakat elbette tanı için yeterli değildir. Sinoviyal sıvı takviyesi hakkında bilgi almak ve kesin tanı için Prof. Murat Bozkurt’un Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Eklem Sıvısı (Sinoviyal Sıvı) Nedir?

  Eklem sıvısı yani sinoviyal sıvı; dizlerimizin günlük hareketlerimize dayanabilmesini ve çabuk aşınmamasını sağlar. Eklem sıvısı, herkeste bulunur. Fakat zamanla, eklem bölgesindeki aşınmalar ve sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle bu sıvı azalabilir. Azaldığında da vücut tarafından yenilenemez. Bu nedenle sinoviyal sıvı takviyesi gerekebilir. Sinoviyal sıvı azalmaya başladığında hafif ağrı ve hareket kısıtlılığı görülmeye başlar. Tamamen bittiğinde ise günlük, basit hareketleri bile yapmak imkânsız hâle gelebilir.

  Eklem Sıvısı Azalması Diye Bilinen Durum Nedir?

  Eklem sıvısının azalmasına neden olan en önemli etken yaşam tarzıdır. Aşırı hareketlilik, yoğun spor geçmişi ya da ani ve yanlış hareketler biz farkında olmasak da eklem sıvısının azalmasına yol açabilir. Bunun tam tersi de mümkün. Tamamen hareketsiz yaşam tarzı da eklemlerin güçsüzleşmesine ve diz bölgesinde hasara neden olabilir. Bununla birlikte kişinin beslenme tarzı, kilosu ve yaşı da eklem sıvısının azalması diye tabir edilen probleme yol açar. Bu durum genellikle;

  • Aşırı kilo
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Aşırı hareketli yaşam tarzı
  • Az su tüketimi
  • Başta kalsiyum olmak üzere kemikleri besleyen diğer vitamin ve minerallerin eksikliği
  • Şeker hastalığı ve kireçlenme problemlerine bağlı olarak görülür.

  Sinoviyal Sıvı Azalması Nasıl Belli Olur?

  Sinoviyal sıvı ile ilgili sorunlar diz eklemlerindeki bazı sorunlarla kendini belli eder. Dizde hissedilen ağrı ve hareket kısıtlanmaları, eklem sıvısının azaldığının en belirgin işaretleridir. Kireçlenme ile birlikte görüldüğünde bu şikâyetlerin derecesi iyice artabilir. Oturup – kalkmak, yürümek, merdiven çıkmak gibi temel hareketlerin kısıtlanması, rahatsızlığın ileri seviyelerinde imkânsız hâle gelebilir.

  Eklem Sıvı Azalması Nasıl Tedavi Edilir?

  Eklemlerdeki sıvı kaybını engellemenin tek yolu enjeksiyon yöntemidir. Bunun dışındaki tedaviler, aşınmayı durdurarak sıvı kaybını azaltır. Fakat tamamen tedavi edici değildir. Eklemde sıvı azalmasında uygulanan tedavi yöntemleri;

  • Egzersiz ve fizik tedavi
  • Beslenme değişikliği ve vitamin takviyeleri
  • Kilo verme
  • Eklem sıvısı enjeksiyonu olarak sıralanabilir.

  Aşırı hareket ya da hareketsizlik, obezite, kalsiyum ve D vitamini eksikliği gibi nedenler eklem bölgesinde aşınmalara neden olabilir. Özellikle aşırı kilo; eklemlere binen yükü artırarak kemikleri çabuk yaşlandıran bir faktördür. Aşınmayı tetikleyen engellerin ortadan kalkması; sıvı kaybını yavaşlatarak şikâyetlerin azalmasına yardımcı olabilir.

  Sıvı (Sinoviyal Sıvı) Takviyesi Nedir?

  Eklemlerde azalan sıvıyı geri kazanmanın tek yolu enjeksiyon ile bölgeye yapay eklem sıvısı takviye etmektir. İçeriğinde sodyum hyaluronat bulunan, visko elastik özellikteki sıvı, eklemlerdeki kayganlığı artırarak sürtünmeyi en aza indirir. Fakat günümüzde PRP, PRGT, Ortholine gibi kişinin kanı alınarak yapılan işlemler en güncel ve doğal tedavi yöntemleridir.

  Ankara Sıvı Takviyesi

  Sıvı takviyesi belirlenmesinde aşınmanın derecesi ve uygulanacak tedavinin dozu, sıklığı etkilidir. Bu nedenle sıvı takviyesi, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ankara sıvı takviyesi için bizimle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Murat Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi