Bel Fıtığı Tedavisi

  Bel Fıtığı Tedavisi Ankara

  Günümüzde birçok kişi bel fıtığı rahatsızlığına çözüm aramaktadır. En sık karşılaştığımız ortopedik rahatsızlıklardan biri olan bel fıtığı; günlük, basit bir hareketle meydana gelebileceği gibi ağır travmalar sonucunda da oluşabilir. Bel fıtığı tedavisinde belirleyici olan ise fıtık probleminin hangi şikâyetlere yol açtığı ve hastanın günlük yaşamını nasıl etkilediğidir. Günümüzün modern tedavi yöntemleri sayesinde bel fıtığı da farklı yöntemlerle tedavi edilebilmekte ve süreç doğru ilerlediğinde kalıcı çözümler elde edilebilmektedir. Bu yazımızda, bel fıtığı hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt vererek bel fıtığı rahatsızlığını daha iyi anlamaya çalışacağız. Bel fıtığı ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Murat Bozkurt’tan randevunuzu alabilirsiniz.

  Bel Fıtığı Nedir?

  Toplumda, birçok kişinin bel fıtığından şikâyetçi olduğunu duyuyoruz. Peki bel fıtığı tıbben nedir? Bel fıtığı; omurgaların arasındaki diskin yırtılması ve ileri durumlarda bacak sinirlerine baskı yapması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığının en önemli belirtilerinden birinin bacak ağrıları olmasındaki sebep de budur. Disk yırtılması, hem bel hem de bacak bölgesine yaptığı yoğun baskı nedeniyle şiddetli ağrılara sebep olur. Bu ağrılar, kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Yürüyüşü ve aktif bir yaşam tarzını engelleyebilir. Tedavi edilmediği sürece etkileri ortadan kalkmaz. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat yaşam tarzı ve mesleği nedeniyle bazı kişiler risk grubu altındadır.

  Bel Fıtığı Kimlerde Olur?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bel fıtığı herkeste görülebilir. Fakat şimdi, riskli hasta gruplarını ele alalım:

  • Aşırı kilo ve obezite problemi yaşayanlar bel fıtığı riski altındadır. Eğer omurga, vücut ağırlığını taşımakta zorlanırsa bel bölgesindeki diskler daha çabuk hasar görebilir ve bel fıtığı oluşabilir.
  • Hareketsiz yaşam tarzının da bel fıtığına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle günümüzde masa başında yapılan işlerin çoğalması, sırt ve bel kaslarının zayıflamasına böylece daha kolay deforme olmasına yol açabilmektedir.
  • Ağırlıklı olarak beden işlerinde çalışan kişiler de bel fıtığında yüksek risk gruplarındandır. Eğilme, kalkma ve ağır kaldırma gibi hareketlerin sık yapılması omurgadaki dokuların çabuk deforme olmasına neden olmaktadır.
  • Bunun yanında sağlıksız beslenme, sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıkların da vücudumuzdaki kas ve kemik dokusuna olumsuz etkisi bilinmektedir. Bu alışkanlıklardan doğan hasarlar bel fıtığı oluşumunu hızlandırabilir.

  Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  Bel fıtığının en önemli belirtisi, belden bacaklara doğru yayılan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılara uyuşma, karıncalanma ve his kaybı da eklenebilir. İlerleyen vakalarda idrar tutamama, çabuk yorulma, yürüyememe ve iktidarsızlık gibi şikâyetler de görülebilir.

  Bel Fıtığının Tedavisi Nedir?

  Bel fıtığı; istirahat, fizik tedavi ve ameliyat ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın ilk safhalarında genellikle istirahat tavsiye edilir. Hastanın;

  • Ağır kaldırması
  • Omuzlarına ağır yük bindirmesi
  • Yukarıya doğru uzanması
  • Belden soğuk alacak ortamlarda ya da durumlarda bulunması kesinlikle yasaktır. İstirahat süresi boyunca belin otururken bile desteklenmesi ve omurgadaki kasların dikkatli kullanılması gerekmektedir.

  Fizik Tedavi Bel Fıtığını Geçirir mi?

  Fizik tedavi, bel fıtığı tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Bazı hastalar, fizik tedaviye rağmen şikâyetlerin devam ettiğini ve ağrıların geçmediğini söyleyebilir. Bu durumda ameliyat daha doğru bir seçenek olabilir. Fakat hafif – orta seyreden bel fıtığı vakalarında fizik tedavi oldukça etkin sonuçlar vermektedir. Doğru şekilde uygulandığında genellikle yeniden tedaviye gerek kalmaz ve hasta günlük hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilir.

  Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

  Günümüzde gelişen birçok tedavi tekniği, ortopedi ameliyatlarından etkin sonuçlar almamızı sağlamaktadır. Bel fıtığı ameliyatlarında kullanılan endoskopik teknik sayesinde küçük kesilerden de bel fıtığı ameliyatı yapılabilmektedir.

  Ankara Bel Fıtığı Tedavisi

  Bel fıtığı tedavisi Ankara, ortopedi alanında en çok uygulanan tedavilerden biridir. Bu nedenle birçok bölgede olduğu gibi Ankara’da da birçok uzman tarafından yapılmaktadır. Eğer Ankara’da alanında uzman ve deneyimli bir ortopedi uzmanı arıyorsanız Prof. Dr. Murat Bozkurt ile iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde bel fıtığı tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi